Связаться с нами

Дім не завершується за дверима твого будинку/квартири/кімнати – все, що навколо тебе, і є твій дім

Урбаністи (дослідники міських просторів) викреслюють 2 типи просторів: приватний (кімната/квартира/будинок/тощо) і публічні, де ми взаємодіємо з містом. До публічних просторів відносять парки, сквери, зупинки і, навіть, просто пішохідну частину вулиць – це спільний простір усіх мешканців міста, усієї громади. Простори, які сприяють гуртуванню громади, також називають громадськими, про них ми і поговоримо далі.

БУМ із створення громадських просторів в Україні стався у 2014-му році, паралельно із “Революцією гідності”, коли люди зрозуміли, що вони просто не мають місця, де можна зібратись та обговорити важливі питання, не кажучи вже про рекреацію та дозвілля. Сьогодні ми розкажемо 3 історії трансформації публічних просторів в громадські.

“Місто Лева” та Митна площа

Однією з найменших площ Львова є площа Митна. Проте, назвати її непомітною, зважаючи на малі розміри, язик не повертається. У вересні 2020 цей проект навіть отримав диплом 1 ступеня Національної премії з ландшафтної архітектури в номінації “Кращий реалізований об’єкт громадського простору в категорії площі”.

Напевно найактивніша українська спільнота урбаністів базується саме у Львові, а міська влада із радістю йде на діалог з активістами, фінансує капітальні проекти і сприяє популяризації громадських просторів.

Так було і з Митною площею. У 2015 її офіційно закрили на реконструкцію, одразу після чого активісти ГО “Urbanideas” провели цілий ряд досліджень. На початку воркшопу група учасників поспілкувалася з користувачами площі: з продавчинею морозива, заступником директора Поліграфічного коледжу, зі студентами та перехожими. Визначили усі болючі та проблемні точки площі.
“Нашим завданням було: впорядкувати й наповнити площу, частково ізолювати її від шуму та бруду дороги; привернути увагу до проблемного стану підземного переходу й мощення площі; повернути площі репутацію музейного, студентського простору; дати громаді приклад перетворень у міському просторі”, – кажуть представники Urbanideas.

Проект фінансувався Львівською міською радою, із залученням співфінансування від локальних бізнесів.

В рамках реконструкції на площі замінили усі комунікації, понизили площу, змінили верхнє покриття та встановили фонтан на 25 форсунків із датчиками, що регулюють висоту струї в залежності від сили вітру. Окрему увагу приділили вуличним меблям, освітленню та зеленим насадженням, до створення яких долучили місцевих мешканців, а частину дерев подарувала Львівська митниця, на честь якої і названа площа.

Столичний “Самосад”

СамоСад — це громадський сад зроблений руками, коштами і силами громади Подолу і киян в цілому. Почав свою роботу у 2015 році. Точкою відліку можна рахувати спільне прибирання з місцевою спільнотою занедбаного пустиря в кварталі від Контрактової площі, це зблизило місцевих мешканців та активних киян і створило нову ціль – перетворити кам’янисту засипану сміттям ділянку на острівець зелені і спокою у самому серці Подолу, щоб кожен тут міг перепочити серед дня, випити кави чи перекусити, влаштувати пікнік, погуляти з рідними, погратися з дітьми.

Перший рік роботи з ділянкою показав, що вона вкрай непроста, жахливо засушлива і кам’яниста, що проекту потрібні не садові меблі чи декор, а жива структурована земля. І що місцева громада завдяки проекту змогла згуртуватись і витрачати свій час та ресурси на розвиток публічного простору, працювати руками, проводити освітні, культурні та соціальні заходи, запускати креативні кампанії тощо.

Головним функціональним і декоративним елементом має стати спортивний зелений газон, на якому можна сидіти чи лежати, він же зможе витримувати найспекотніші тижні року і велику кількість сонця в першій половині дня. В 2018 році компанія MacPaw безкоштовно застелила весь сад рулонним газоном. Попередньою умовою було встановлення автополиву і подальший обов’язок регулярного догляду за газоном. Автополив було придбано і встановлено за громадські кошти, частина оснащення надала компанія Husqvarna, але основна частина ліній поливу придбана за рахунок краудфандингу.

Згодом у Самосаді з’явився дитячий майданчик, лавка-сцена, високі грядки, з яких вже декілька років поспіль збирають врожай, лавки унікальних конструкцій. Вже 5 років фінансування саду здійснюється на 100% за рахунок краудфандингу.

Zaporizhzhia Public space

Запорізький публічний простір – це нова локація у самому центрі Запоріжжя, на площі Фестивальній, яка об’єднує довкола себе дуже різних людей та ініціативи. Тут можна посидіти з друзями за кавою чи піцою, попрацювати на свіжому повітрі, пограти з дитиною, займатися спортом чи посадити свій невеличкий город.

Площа Фестивальна – це центральна площа міста, де розташовані головні адмінбудівлі регіону, парк, навколо створений великий транспортний вузол, але, на жаль, стан площі дуже занедбаний,
Проте у 2020-му році, за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Запорізький обласний центр молоді почав трансформацію цього простору: зміг офіційно отримати і оформити землю, провів вирівнювання ділянки, була викладена тротуарна плитка за створеними людьми стежками, видалені аварійні дерева. В рамках практики тактичного урбанізму були встановлені вуличні меблі: столи для пікніку, лавки, клумби для квітів та високі грядки для громадського городу, встановлені дитяча та спортивні зони.

Простір одразу став надзвичайно популярним серед Запоріжців як відкрита та зручна платформа для проведення соціальних, освітніх та культурних заходів, місце впливу, де завжди відбувається щось цікаве. Створювався він за допомогою волонтерів-місцевих мешканців, що створило відчуття відповідальності за спільне місце. Важливо також зазначити, що цей проект підвищив залученість містян та надихнув їх на створення нових публічних просторів – дуже часто абсолютно різні люди почали звертатися до Центру молоді за порадою із створення власного місця впливу.

Сподіваємося вже незабаром історій успіху публічних просторів у Запоріжжі та області стане значно більше!

Проєкт «Zaporizhzhia Public Space» реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Будь в курсе новостей Запорожья.Читай наш телеграм-канал!
Читать далее
Комментарии

Новости

В запорожской больнице экстренной и скорой медпомощи продолжают улучшать инсультное отделение

Врачи проводят диагностику и лечение с помощью новейшего оборудования, закупленного за средства городского бюджета

Врачи проводят диагностику и лечение с помощью новейшего оборудования, закупленного за средства городского бюджета

В запорожской больнице экстренной и скорой медпомощи продолжают улучшать инсультное отделение. Появление ангиографа, приобретенного за средства городского бюджета, значительно расширило возможности врачей. По словам директора больницы, профессора Дмитрия Ивченко, отныне все необходимое для оказания неотложной помощи инсультным пациентам собранные в стенах единого Центра.

Это единственный центр в городе, который имеет такие мощности для приема пациентов. Фактически, центр работает 24 \ 7. “Уже на момент прибытия больного с подозрением на инсульт в нашу больницу его ждут врачи неврологи, нейрохирурги и анестезиологи.
В минимальное время проводят обследование на компьютерном томографе”, – рассказали в больнице.

После этого верифицируют, с каким видом инсульта имеют дело: кровоизлияние или ишемический, и начинают экстренные меры. “Это может быть оперативное вмешательство или эндоваскулярное с использованием нового ангиографа2, – рассказал заведующий отделением нейрохирургии Дмитрий Ивахненко.

Важно: если чувствуете признаки инсульта или видите, что у ваших близких предположительно произошел инсульт – не медлите и звоните в скорую помощь по телефону 103.

Читать далее

Новости

В Запорожье почтили память жертв Голодоморов

Запорожцы почтили минутой молчания память тех, кто трагически погиб от голода в страшные годы

Запорожцы почтили минутой молчания память тех, кто трагически погиб от голода в страшные годы

Сегодня возле памятника «Жертвам Голодомора 1932-1933 годов» состоялось возложение цветов, посвященное Дню памяти жертв Голодоморов, который приходится на четвертую субботу ноября.

Традиционно мероприятие началось в 16:00, когда была объявлена общенациональная минута молчания в память о погибших от голода в те годы. Ведь в двадцатом веке украинский народ трижды пострадал от массового голода, унесшего миллионы жизней.

В траурной церемонии приняли участие управляющий делами исполнительного комитета Запорожского городского совета Роман Омельянович, представители областной и городской власти, запорожцы.

Присутствующие почтили минутой молчания память тех, кто трагически погиб от голода в те страшные годы. Участники мероприятия возложили цветы к мемориалу и зажгли лампадки, – сообщают в мэрии.

Читать далее

Новости

В Запорожье восстановили известную скульптуру

В сквере Театральном вандалы трижды ломали символический памятник родителям

В сквере Театральном вандалы трижды ломали символический памятник родителям

В Запорожье после очередного акта вандализма восстановили известную скульптуру, посвященную родителям. В сквере Театральном снова “живут” мужчина и женщина, которые, как и раньше, сидят на скамейке напротив театра.

Эту скульптуру около месяца назад повредили неизвестные хулиганы в третий раз – поломали “дедушке” ногу. Ранее вандалы похищали собаку, которая располагалась у ног пенсионеров.

– Хочу обратиться к жителям города с призывом не разрушать и не ломать то, что мы делаем для города. На самом деле все это воплощается за ваши же деньги как налогоплательщиков. Поэтому все сделанное нашими общими усилиями следует беречь, – говорит глава Александровского района Валерий Мостовой.

Реставрационные работы помогла выполнить общественная организация «Запорожская Скала», которой также принадлежит идея создания «Памятника родителям». Скульптор – Борис Чак.

Скульптура выполнена из пластика и окрашена в бронзовый цвет. Впрочем, после посягательства вандалов часть оторванной ноги у фигуры пожилого мужчины решили закрепить прочнее и изготовить из бетона. Реставрация длилась около 10 дней, – сообщают в мэрии.

Читать далее

Популярные